Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?
Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

21. yüzyılda gelişen teknoloji ile birlikte iletişim ağları hızla gelişmektedir. Özellikle sosyal medyanın bu kadar aktif kullanılması sonucu keşfedilmeyen birçok yer hakkında bilgi sahibi olunabilir. Hızlı iletişim ve ulaşım sonucu gidilmeyen, görülmeyen yerlere gitme merakı artmıştır.

Bunu göz önünde bulunduran Avrupa ülkeler Schengen Vizesi diye bir uygulama geliştirmişler. Peki Schengen vizesi ne demek? Bu vize nasıl alınır? İşte yazımızda tüm bu soruların cevabını bulacaksınız.

Schengen Vizesi nedir?

Schengen Vizesi, ilgili makamlar tarafında kişiye verilen ve Schengen bölgesi olarak ifade edilen ülkelerde dolaşma, seyahat etme ayrıcalığını vermektedir. 26 ülkeden oluşan bu bölgelerde serbestçe hareket etme izni demektir.

Schengen Birleşik Krallık hariç nerdeyse tüm Avrupa ülkelerini kapsamaktadır. İlk bakışta akla Avrupa ülkelerinin oluşturduğu bir topluluk olsa da aslında değil Avrupa bölgesini kapsayan ancak içinde Avrupa Birliğine üye olmayan ülkelerinde bulunduğu sistemdir Schengen Vize sistemi.

Türkiye Schengen Vizesi kapsamında mı?

Maalesef ülkemiz bu topluluğa dahil değildir. Son zamanda yapılan birçok siyasi görüşmeler ve bürokratik çalışmalara ileride yani kısa bir zaman sonra Türkiye’nin de bu uygulamaya dahil olacağına işarettir.

Schengen Bölgesine Üye Ülkeler?

Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan ve AB’ye olmayan ülkeler İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstien ülkeleri Schengen Vizesine sahip üye ülkelerdir.

Schengen Vizesi Ücretleri 2018?

Schengen vizesi 6 aylık periyotlarda maksimum 90 günlüğüne verilmektedir. 0-12 yaş arası çocuklar için ücret alınmamaktadır. Schengen vizesi ücretleri bölge ülkeler için 60 Euro’yu geçmemektedir. Ancak Schengen Bölgesine dahil olmayan ülkeler; Makedonya, Karabağ, Arnavutluk, Kosova, Azerbaycan, Sırbistan, Moldova, Rusya, Borsa Hersek ve Gürcistan için ücretler 35 Euro seviyesindedir.

Seyahatı uzun süreli olanlar için birlik bir kolaylık sağlamış. Seyahatı 90 günü aşanlar için D tipi Schengen vizesi yani diğer adıyla Ulusal vize uygulaması dediğimiz bir uygulama mevcuttur. Bunun için de 116 Euro ücret alınmaktadır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *