Çatı Katı

Çatı Katı
Çatı Katı

Hızlı adımlarla yağan yağmura aldırış etmeden karanlık sokakta sırtında çantasıyla eve doğru gidiyordu. Biraz sevinçli biraz da kederliydi. Günlerdir beklediği kitaplar yayına çıkmış ve ilk siparişi verenlerden biri de kendisiydi. Nedense artık eskisi gibi sevinmiyordu çünkü hayatında belki de başarılı olunmasına izin verildiği tek şey yayımlanan kitapların ilkini alma şerefine nail olmasıydı.

Adımlarını biraz daha hızlandırdı ve avlunun kapısına doğru geldi. Derin bir nefes çekti, terle karışmış yağmur çiseleri bedenini iyice ıslatmıştı. Soğuktan titreyen elleri zile gitmiyordu lakin anahtarı çıkarmaya da üşeniyordu. Tam zile basacakken durdu, bu sefer gözünde yaş akmaya başladı.

Ter, gözyaşı ve yağmur…

Zili çalacak annesi kapıyı açacak;

 • Oğlum hoş geldin diyecekti. O uzamış bıyıklarıyla hala annesinin gözünde bir çocuk olarak duracaktı kapıda lakin artık yorulmuştu 30 yaşına ayak basmış bir delikanlının hala çocuk muamelesiyle karşılaşması onu daha da üzecekti. Kıyafetler iyice ıslandı, çanta ağırlaşıyordu. Ne olacak ki belindeki yük kafasında oluşan ağırlıktan daha mı hafif olacaktı!

Hemen anahtarı cebinden çıkardı. Tek seferde anahtarı deliğine tutturdu ve kimseye görünmeden kuş gibi kendisine özel olarak yaptırılan 3. kata çıktı. Hızlıca çantayı boşalttı şükür ki kitaplar ıslanmamış hemencecik rafa dizmeye başladı. Eski KPSS kitaplarını yere indirdi önem sırasına göre dizmeye başladı. Bir tane kitap gözüne ilişti 2014 basımlı Anayasa hukuku. Baktı baktı ve tebessüm etmeye başladı, oysaki anayasa çoktan değişmişti. Ülkenin rejimi değişti be adam! Yıl 2020 bizim kahramanın KPSS macerası değişmedi.

Mutfağa girdi, acıkmıştı ama yemek yemeğe takati yoktu. Çayı koydu, duvarda asılı sazı eline aldı. Bir iki tıngırdattı yok olmadı. Yatak odasına geçti, perdeyi araladı dışarda sis oluşmaya başlamıştı. Saatler gecenin en geç zamanındaydı. Sigara içmeyi aslında sevmezdi şu KPSS illeti onu kendisine yoldaş etmişti. Cebinden sarma sigarasını çıkardı, masada küflenmiş birkaç kibrit çöpünü yakma denemesinden sonra sigara tütmeye başladı.

Karanlık loş odada aynaya baktı, bıyıklarını düzeltti. Başındaki parlaklığın saçına düşen aklardan olduğunun farkındaydı. Aynaya baktıkça geçmişe doğru gidiyordu. İlkokul yıllarını hatırladı, ya o lise yılları…

Ergenlik…

Evet evet o ergenlik yılları dizgininden tutunamayan toy atlar gibiydi.  İlk sevgili, ilk tiyatro sahneleri, birbirine sokulup delilerce kahkaha atma anı. Kız hemşire olacaktı, bizim kahramansa avukat.

Beyler Çatı Katı’nda hayallerini çaldığımız bu adam var ya işte O, aslında hepimiziz.

Derken üniversite tam bir özgürlük ve saçılma yılları tıp ki Amerika’da geçirdiği maceralar gibi.

Öfff çok uzattık.

Neyse Çatı Katı’nda belki bir avukat yok, belki bir müfettiş yok, belki evli bir kız babası hanımıyla dizi izleyen bir devlet adamı hele hiç yok. Ama Çatı Katı’nda hayalleri ve geleceği çalınmış bir adam var.

Kıssadan hisse:

Sazın sesi, çayın kokusu, sigaranın dumanı, loş ışığın ambiyansı ve acı gırtlaktan gelen isyankâr türkünün geceyle muhakemesi...

Eyy yağmur bu gece öyle bir yağ ki Çatı Katı’nın acısı sularınla Şatt’ül-Arab’a aksın.

 

 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

 1. profilBaran Can

  Helal olsun çok güzelmiş

 2. profilCuma Yıldız

  Teşekkür ederim. Az da olsa duygulara tercüman olduysak ne ala.

 3. profilBeşir çolak

  Abim çok güzel olmuş
  Allah devamını nasip etsin inşallah
  İnsanları doğruya hakikate pişmanlığa yönlendiren yazılar daha güzel olur
  Hizmet nimettir desturuyla :)
  Saygılarımla
  Hayırla kalın

  • CUMA YILDIZ

   İnşallah kardeşim kalemimiz güçlendikçe hakikatı da yazarız. Doğru yolu bulduk ama tarif edebilecek kadar kalemimiz daha güçlenmedi. Lakin bu yazdığım da sadece bir hikaye değil hayattan alınmış bir gerçekliktir. Rabbim nasip ettikçe inşallah tövbeyi, hakikatı, Allah'ın kelamını da yazacağım.
   Dua et
   Hayırla kal...

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *