Gandhi

Gandhi
Gandhi

Bu film bize insanoğlu  var olduğu müddetçe hep bir ikilem içerisinde olacağını göstermiştir. Bu resmen biz dünyalının kaderi olmuştur. Gandhi filminde de görüldüğü gibi, insanlar bir türlü ortak bir noktada buluşamayacaktır. Hindistan coğrafyasında halk yıllardır İngiliz sömürgesine maruz kalmaktadır. İngilizler resmen kapitalizm ruhuyla Hindistan‘ı ikinci vatanını yapmışlardır. Lakin bu vatanlık para üzerine kurulduğu için, insanları hayvandan aşağı vasıflarla şekillendirmektedirler.  Öncelikler ucuz kumaşları piyasaya sürerek el tezgahların kapanmasına sebebiyet vermişlerdi ve tamamen avamı kendine bağlamışlardır. Daha sonrada insanlık özü olan özgürlüklerini ellerinden almışlardır. Hatta taki bir Gandhi ortaya çıkana kadar cesaretlerini bile almışlardır. 

Bir avukat olan Gandhi ülkesinin özgürlüğü için elinde ne gelirse yapar, bunu da insanlığın özünde olması gereken bütünleşme mantığıyla yapar. Çünkü insanoğlunun  olmazsa olmaz dediği sosyal birliktelik içerisinde bir bütün olarak yaşama mecburiyeti yatar bütünleşme mantığında. Hiçbir baskı olmadan herkesin kendi kişiliğini, düşüncelerini savunmak ve oluşturmak hakkı veriliyor Gandhi’nin özgür devletinde. Şiddetle değil, sabırla, çileli bir davranış göstererek haklarını savunuyorlar ve kendilerinin ne kadar insancıl olduklarını bunu da en doğal haklarını bile isterlerken sergilemektedir.

Kontrolün güçlüde değil mazlumda, direnişçilerde olduğunu dile getirmektedir. Sonun da özgürlük kazanıyor lakin fitne fesat her toplumda var olduğu gibi daha bağımsızlığın kazanılma aşamasında kendi rengini belirtmektedir. Çünkü ilahi tek tip bir toplum olacağız mantığı var ya… Sonuç olarak İngilizler Hindistan topraklarından çıkıyorlar ama çıkarken bir daha geri gelebilmek için bu kez yıllardır kardeşçe yaşayan toplumu Hindu- Müslüman olarak ikiye bölmüştür. Arkasında kocaman bir kaos ortamı bırakmıştır binlerce insanın öldüğü toplum geride kalmıştır.

Direnişin ilk yıllarında Gandhi’ye gösterilen sadakat maalesef  özgürlük oluşumunda gösterilmemiştir. Gandhi’nin hayal ettiği kozmopolitik devlet oluşturulamamıştır. Hindistan ve Pakistan gibi sözde bağımsız  devletler kurulmuştur. Ki zaten kuruluşundan itibaren yıllarca müttefik olan kardeş halk birbirine düşman kesilmiştir. Her ne kadar sonradan barış sağlansa da bu gün olduğu gibi emperyalizmin himayesine girdiler.

Başına gelecek musallatın tohumlarını kendi içinde kendi elleriyle ama dışarının müdahalesiyle ekmişlerdir. Her ne kadar diğer filmlere nazaran uzun soluklu olsa bile, sabır ve sükunetle izlemenizi tavsiye ediyorum.

‘’Zayıf olan asla affetmez, affetme eylemi güçlülere mahsustur.’’ Mahatma  Gandhi 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *