Milenyum Çağında Aylan Kurdi Olmak

Milenyum Çağında Aylan Kurdi Olmak
Milenyum Çağında Aylan Kurdi Olmak

Daha üç yaşında küçük bir bebek. Kendisine kurşun sıkına gülüp kucak açabilecek bir yavrucak. Rabbim nezdinde günahsız,  tertemiz bir insan. Kıyılara sığmayan bir beden. Daha üç yaşında adı dünyaya altın harflerle yazılan ve milenyum çağının en acı hatıra fotoğrafı; Aylan Kurdi.
Bir umut yolculuğuydu yaşamını sonlandıran neden. Ve kocaman bir ailenin yok oluşu, bir babanın en ağır imtihanı kıyıya sığmayan yavrucak,  Aylan Kurdi. Biz bu fotoğrafını utancımız olarak evlerimize asacağız. Nerede bir medeniyet naralarını duyarsak orada seni göstereceğiz eyy kocaman yüreğiyle bu dünyaya sığmayan tertemiz güzel insan Aylan Kurdi.
 
Hani derler yaa ‘’umut fakirin ekmeği’’. İşte  masallara sığmayan sözde medeniyet coğrafyası  Avrupa da Orta Doğu'nun umut kapısı, yaşama tutunma mücadelesidir. Binlerce kayıpların verildiği bu yolculuğun dünyaya haykırmış manzarasıdır Aylan bebek. Daha dünya bu şoku atmamışken bunun utancı ve vicdan azabıyla afallarken gelen bir çelme sanırım dünya insanlığını bir kez daha sarsmıştır.

Aşırı sağ çizgideki Jobbik Partisi’ne yakınlığıyla bilinen N1TV kanalı çalışanı Petra Laszlo’nun çirkin hareketi tüm dünyada protesto edilmesi gereken bir eylem. Bu kadar insanlık küçük düşürülemez. Ey kalpleri taşlaşmış, vicdandan mahrum insanlar bu tekme o mülteciye değil, Macaristan sınırından tüm dünyaya atılmıştır. Aklımızı devşirme zamanı gelmedi mi? Bu zulme ne zaman dur denilecektir. 

Stefan Zweig’in deyişiyle; ‘’Birisi barışı başlatmalı, tıpkı savaşı başlattığı gibi’’. Bu sorumluluk herkese aittir. Kamusaldır. İnsanlık hakkıdır. Ve bu hak huzuru mahşerde sorulacaktır.  O gün öyle bir gündür ki maazallah hesabı çok çetin. 

Hani  Hz. Ömer demişti yaa; ’’Kenar-ı Dicle’de bir kurt kapsa koyunu, gelir de adl-i ilahi Ömer’den sorar onu’’. Bu sözü hiç hatırladınız mı ey adaletsiz düzenin devlet adamları! Bir koyun diyor Müminlerin Emiri ama siz bir insan dahi diyemediniz. Koyunun hesabını dahi vermekten kendini sorumlu tutan Hz.Ömer iken biz Aylan bebek başta olmak üzere tüm bu insanlık dramının hesabından nasıl aklayacağız huzur-i Hak’ta kendimizi.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *